Skip to main content
Strona główna
Strona główna

Bezrobocie spada, o pracowników nadal niełatwo

Dodano: wtorek, 27 czerwca 2017

Bezrobocie spada, o pracowników nadal niełatwo

Poziom bezrobocia w Pomorskiem systematycznie spada - w maju stopa bezrobocia wyniosła 6,3%. Według danych Eurostatu Polska znajduje się wśród sześciu państw o najniższym bezrobociu w całej UE (obok Czech, Niemiec, Węgier, Malty i Wielkiej Brytanii).

Zapotrzebowanie na pracowników nie słabnie, w maju 2017 r. pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy województwa pomorskiego o 1,5 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej więcej niż w miesiącu poprzednim. Wysoki popyt na pracowników  potwierdza najnowsza edycja badania Plany Pracodawców Randstad – ponad jedna trzecia z przedsiębiorców uczestniczących w sondażu  zapowiada zwiększenie zatrudnienia w najbliższym półroczu.

Firmy odczuwają rosnące trudności w dotarciu do coraz mniejszej liczby kandydatów chętnych do pracy. Są bardziej zmotywowane do poszukiwania skuteczniejszych metod przyciągania i utrzymywania pracowników w firmie. Ponad połowa z nich sięgnęła w ciągu minionego roku po nowe (dla nich) metody poszukiwania pracowników, coraz częściej korzystając z zasobów urzędów pracy. Szukając kandydatów do pracy firmy najczęściej skłaniały się do publikacji ofert na portalach rekrutacyjnych i zachęcania własnych pracowników, by polecali odpowiednich ludzi. 
Po rekordowym początku roku, gdy  większość firm została zmuszona do podniesienia wynagrodzeń chociażby ze względów regulacyjnych (wzrost płacy  minimalnej  i stawki  godzinowej) pracodawcy mniej chętnie deklarują podwyżki.


Zapraszamy do zapoznania się z informacją miesięczną o rynku pracy - województwo pomorskie, maj 2017