Skip to main content
Strona główna
Strona główna

Więcej pracujących, mniej bezrobotnych – roczne podsumowanie sytuacji na rynku pracy

Dodano: czwartek, 28 marca 2019

Więcej pracujących, mniej bezrobotnych – roczne podsumowanie sytuacji na rynku pracy

Intensywny rozwój przedsiębiorczości, stały przyrost miejsc pracy, pozytywne trendy w poziomie wynagrodzeń oraz dynamicznie zmniejszające się bezrobocie – to obraz pomorskiej gospodarki ostatnich kilku lat.

Systematycznie poprawiają się warunki pracy i życia mieszkańców województwa pomorskiego. Pomorzanie stali się bardziej aktywni, przedsiębiorczy i szybciej znajdują dobrą pracę.
Ale obraz ten to nie tylko pozytywne zmiany, zapoczątkowane pięć lat temu. To również wyzwania, z jakimi nasz region musi się mierzyć. W niektórych branżach powstała luka zatrudnieniowa, wyczerpują się lokalne zasoby pracy i wystąpiła konieczność wspomagania się pracownikami z zagranicy. Niewystarczająca dostępność kandydatów dysponujących pożądanymi kompetencjami i umiejętnościami, czyli tzw. luka kompetencyjna i pogłębiające się negatywne zmiany demograficzne powodują, że znaczny odsetek firm doświadcza trudności w pozyskiwaniu i zatrzymywaniu pracowników.


Wskazane wyżej zjawiska to tylko niektóre z tych, które zaobserwowaliśmy na pomorskim rynku pracy w 2018 r. O tym, z jakimi jeszcze trudnościami musieli zmierzyć się pomorscy pracodawcy i pracownicy w minionym roku, można przeczytać w raporcie pn.Informacja o sytuacji na rynku pracy województwa pomorskiego w 2018 r.pdf przygotowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.  


Zapraszamy do lektury!