Skip to main content
Strona główna
Strona główna

Więcej oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy i zezwoleń na prace sezonowe

Dodano: poniedziałek, 6 maja 2019

Więcej oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy i zezwoleń na prace sezonowe

W I kwartale 2019 roku odnotowano więcej oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom i więcej zezwoleń na prace sezonowe niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Świadczy to o nieustającym zainteresowaniu pracodawców zatrudnianiem cudzoziemców.

W I kwartale 2019 roku powiatowe urzędy pracy województwa pomorskiego wpisały do ewidencji prawie 34,4 tys. oświadczeń pracodawców o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej, Gruzji i Ukrainy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. W stosunku do I kwartału 2018 roku liczba oświadczeń wzrosła o 5,4 tys. (tj. o 18,8%).

W trzech pierwszych miesiącach 2019 roku liczba wpisanych do ewidencji oświadczeń oscylowała w przedziale 10,9 tys. w marcu i 12,0 tys. w lutym.

 

 

Wraz z nadejściem wiosennych prac sezonowych nastąpił wzrost zapotrzebowania na pracowników do prac związanych z rolnictwem, ogrodnictwem oraz turystyką. W I kwartale 2019 cudzoziemcom wydano 225 zezwoleń na prace sezonowe, z czego 109 (48,4%) dotyczyło kobiet. Dla porównania, w tym samym okresie ubiegłego roku wydano 70 takich zezwoleń, z czego 25 (35,7%) dotyczyło kobiet. Oznacza to wyraźny wzrost zainteresowania pracodawców zatrudnianiem cudzoziemców do prac sezonowych.

 

Zapraszamy do zapoznania się z Informacją na temat zatrudniania cudzoziemców w I kwartale 2019 r. w województwie pomorskim.