Skip to main content
Strona główna
Strona główna

Ile zarabiają pracownicy sezonowi?

Dodano: wtorek, 20 czerwca 2017

Ile zarabiają pracownicy sezonowi?

Sezon turystyczny w pełni, na rynku pracy nie brakuje ofert pracy sezonowej. Najwięcej ofert znaleźć można w gastronomii, hotelarstwie, budownictwie i rolnictwie. Zapotrzebowanie na pracowników odnotowuje się  również w handlu i produkcji.

Bezrobocie w województwie pomorskim wciąż spada i obecnie wynosi 5,9 %1, w związku z czym pracodawcom nie jest łatwo znaleźć kandydatów do pracy. Dodatkowo, z początkiem 2017 roku wzrosła minimalna stawka godzinowa wynagrodzenia dla pracujących na umowę zlecenie do wysokości 13 zł brutto, dzięki czemu wielu pracowników sezonowych  będzie mogło liczyć na wyższe wynagrodzenie za wykonaną pracę niż w poprzednim sezonie.

Na najwyższe stawki wynagrodzenia we wskazanych powyżej branżach, tj. średnio około 17,3 zł brutto za godzinę, mogą liczyć barmani. Nieco mniej, bo średnio około 16,5 zł brutto, zarobić mogą  sprzedawcy w centrach handlowych czy osoby obsługujące pikniki i imprezy masowe. Stawki wynagrodzenia recepcjonistów wynosić mogą średnio 16,0 zł brutto za godzinę, natomiast magazynierzy, kasjerzy  i osoby zajmujące się pakowaniem otrzymają średnio  13,5 -14,5 zł brutto2.

1. Zgodnie z podstawową informacją o rynku pracy w województwie pomorskim – dane szacunkowe wg stanu na 31 lipca 2017 roku.
2. Średnie stawki wynagrodzenia na podstawie danych Work Service S.A.